Krajowy Rejestr Sądowy (w skrócie KRS) jest tworzony i utrzymywany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Jest on jednym z najważniejszych źródeł informacji, dzięki któremu można wygodnie wyszukać i pobrać informacje o podmiotach gospodarczych, w tym ich numer KRS, NIP, REGON, adresie, zakresie działalność czy wspólnikach.
KRS jest informatyczną bazą danych składającą się z trzech osobnych rejestrów:
- rejestru przedsiębiorców,
- rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
- rejestru dłużników niewypłacalnych (prowadzony do dnia 1 grudnia 2020).
Krajowy Rejestr Sądowy został utworzony w oparciu o ustawę z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowymi działa od dnia 1 stycznia 2001 r.
Zadaniem Krajowego Rejestru Sądowego jest powszechne udostępnienie szybkiej i niezawodnej informacji o statusie prawnym zarejestrowanego podmiotu (Centralna Informacja KRS), najważniejszych elementach jego sytuacji finansowej oraz sposobie jego reprezentowania.
Ponadto Krajowy Rejestr Sądowy zawiera inne, istotne dla obrotu gospodarczego, dane o przedsiębiorcy, w tym między innymi:
- informacje o zaległościach podatkowych i celnych,
- zaległościach wobec ZUS,
- wierzycielach i wysokościach niespłaconych wierzytelności.
Rejestr Dłużników Niewypłacalnych (RDN) stanowi dodatkowe źródło wiedzy o zadłużonych osobach fizycznych, z którymi prowadzenie wspólnych interesów może się wiązać z podwyższonym ryzykiem.