Wiarygodna informacja o firmach
API KRS za pośrednictwem portalu nip24.pl zapewnia dostęp do oryginalnych danych pochodzących z bazy KRS prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Znajdziesz tam wszystkich przedsiębiorców, fundacje i stowarzyszenia zarejestrowane w Polsce.
Aktualny odpis KRS
Odpis aktualny organizacji (przedsiębiorstwa lub stowarzyszenia) z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) zawiera wszystkie informacje dotyczące danej organizacji, wpisane do Rejestru (zgodnie ze stanem ostatniej aktualizacji). Czego można dowiedzieć się z odpisu? Jest w nim nazwa organizacji, jej adres, data rejestracji i dane rejestru. Ponadto odpis zawiera numer KRS, numer REGON organizacji, numer NIP (jeśli został zgłoszony), informację o tym, kto zasiada we władzach organizacji, jakie są cele organizacji i jaki jest jej sposób reprezentacji. Z odpisu wynika też, czy organizacja ma status OPP i kiedy ostatnio dokonywała zmian w swoim statucie.
Pobieranie danych spółki
Oprócz podstawowych danych możliwych do uzyskania z wykorzystaniem chociażby rejestru REGON, otwarte API KRS Online daje możliwość pobrania również specyficznych dla spółek i stowarzyszeń informacji, takich jak: adresy jednostek terenowych i oddziałów, informacje o statucie, informacje o organie sprawującym nadzór oraz organie uprawnionym do reprezentowania podmiotu (w tym również skład poszczególnych organów zarządczych i nadzorczych). Szczegółowy zakres udostępnianych danych został opisany we wpisie: „Jakie zestaw danych udostępnia KRS API?„
Weryfikacja spółki
Aktualny odpis z KRS zawiera wszelkie aktualne informacje o historii wpisów w Rejestrze KRS. Często jest to niezwykle przydatne przy okazji różnego rodzaju rozprawach sądowych, żeby móc wykazać, jaki był stan firmy na dany dzień. Ma to zastosowanie np. przy próbie podważenie pełnomocnictwa, aby udowodnić, że ktoś, kto nas pozywa, nie jest do tego osobą uprawnioną.
Ważne jest to, że jeśli ktoś chce poprosić o odpis z KRS na temat innej firmy, nie musi mieć jej zgody, czy pełnomocnictwa do podjęcia takich działań. To daje pełną swobodę, przy sprawdzaniu rzetelności danej firmy, co ma szczególne znaczenie przy podejmowaniu współpracy biznesowej. Artykuł 8 ustawy o KRS mówi, że Rejestr jest jawny i każdy, kto posiada numer KRS danego podmiotu, ma prawo dostępu do danych zawartych w Rejestrze. Należy przy tym pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa dane osobowe są anonimizowane, tzn. wyświetlane w taki sposób, aby można je było zweryfikować jeśli się je faktycznie posiada.
Bardzo ważnym aspektem jest wykorzystania danych z KRS jest możliwość sprawdzenia wiarygodności oraz kondycji kontrahenta. Służą do tego wpisy w działach: 4, 5 oraz 6.
W Dziale 4 znajdziemy informacje o zaległościach, wierzytelnościach oraz informacje o zabezpieczeniu majątku dłużnika w postępowaniu upadłościowym poprzez zawieszenie prowadzonych przeciwko niemu egzekucji, a także o oddaleniu wniosku o ogłoszenie upadłości z uwagi na fakt, że majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.
W Dziale 5 –odpisu można znaleźć informacje o przyznanym Kuratorze, a w Dziale 6 mogą pojawić się informacje o likwidacji spółki, informacje o rozwiązaniu lub unieważnieniu spółki, powołaniu zarządu komisarycznego, informacje o połączeniu lub przekształceniu spółki oraz o postępowaniu: upadłościowym, układowym lub restrukturyzacyjnym.
Należyta staranność
Podatnik na stronach Ministerstwa Finansów może znaleźć zbiór kryteriów, które organ podatkowy może brać pod uwagę przy ocenie, czy podatnik zachował należytą staranność w kontaktach z nieuczciwym kontrahentem:
- Podatnik sprawdził, czy kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny.
- Podatnik zweryfikował, czy osoby zawierające umowę posiadają umocowanie do zawierania transakcji.
- Płatność została dokonana przelewem na rachunek bankowy kontrahenta, który znajduje się na białej liście.
- Zapłata została zrealizowana na rachunek bankowy z zastosowaniem metody podzielnej płatności (MPP).
- Cena towaru znacząco nie odbiegała od ceny rynkowej.
- Transakcja została przeprowadzona na warunkach gwarantujących bezpieczeństwo finansowe.
Poniżej wymienione zostały czynności, które świadczą o podjęciu przez podatnika należytej staranności:
- Weryfikację statusu VAT kontrahenta,
- Dokonywanie płatności poprzez mechanizm split payment,
- Dokonywanie płatności tylko na rachunek bankowy, który znajduje się na białej liście Ministerstwa Finansów,
- Weryfikację kontrahenta w CEiDG/REGON lub KRS.